Protetik Diş Tedavisi Kliniği

Protetik diş tedavisi  dişlerin şekil, form bozuklukları ve eksikliklerinin tedavisini, ağız fonksiyonlarının düzenlemesini ve tamamlanmasını sağlayan, ayrıca hastanın görüntüsünün ve estetiğinin geliştirilmesinde etkili bir tedavi bilimidir.
           Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalımızda yüklenilen  bu zor görevi yerine getirmek için  deneyimli öğretim üyesi kadrosu ve eğitimli yardımcı personeli yoğun ve öz verili bir şekilde çalışmaktadır.


               Protetik Diş Tedavsi beş ana konuda eğitim ve hizmet vermektedir:


          Tam Protezler: Ağızdaki tüm dişlerin kaybedilmesi sonucunda hasta tarafından takıp  çıkarılabilen protezlerdir. Halk arasında Tam damak olarak da isimlendirilirler.
          Hareketli Bölümlü Protezler: Kısmi diş eksikliğinde yani dişlerin bir kısmının kaybedilip bir kısmının ağızda olduğu durumlarda yine hasta tarafından takılıp çıkarılabilen, kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protezlerdir.
          Sabit Protezler (Kuron-Köprü) : Dişsiz boşluğun her iki tarafındaki destek dişlerin belli oranlarda küçültülerek ve bu dişler üzerine yapıştırma yoluyla hazırlanan porselen ve/veya metalden yapılan protezlerdir.Hasta tarafından çıkarılamazlar.
          Çene yüz protezleri: Üst ve/veya alt çenede, yüzde doğuştan veya yaşamın ileri dönemlerinde çeşitli nedenler sonucu kaybedilmiş bölgelerin yeniden kazanılmasını sağlayan protezlerdir.
          İmplant üstü protezler: Diş ya da dişlerin eksikliğinde, diş kökü şeklinde titanyumdan hazırlanmış ve çene kemiğine küçük bir operasyon ile yerleştirilen suni diş köklerin üzerine yapılan hareketlive/veya sabit protezlerin yapımını içerir.